Zadanie nr 6 - wyjazdy edukacyjne - wyjazd do Wałcza Lokalne Centrum Nauki Metalowe Inspiracje
Projekt nr FEPZ.06.09-IP.01-0027/23 „Rozwijajmy razem. Podnoszenie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej w Czaplinku” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. Działanie 6.9 Edukacja ogólna, zakres interwencji: Wsparcie na rzecz szkolnictwa podstawowego i średniego (z wyłączeniem infrastruktury).
Zadanie nr 6 – wyjazdy edukacyjne. Zajęcia w Lokalnym Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje” w Wałczu.
ttsmaker-file-2024-11-18-19-39-48.mp3/ tekst Wałcz/
W dniu 18.11.24r. uczniowie naszej szkoły w ramach projektu wzięli udział w wyjeździe do Wałcza. Odwiedzili Lokalne Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje”. Głównym powodem stworzenia, kilka lat temu, tego centrum nauki była poprawa dostępności do nowoczesnego nauczania na wszystkich poziomach edukacji w województwie zachodniopomorskim. Cele szczegółowe funkcjonowania placówki to: podwyższenie umiejętności i kwalifikacji uczniów na różnych poziomach edukacji; zwiększenie zainteresowania dzieci i młodzieży naukami ścisłymi; zwiększenie poziomu kompetencji zawodowych i społecznych absolwentów szkół; podniesienie praktycznych umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy przez absolwentów. Z tego też względu, w ramach projektu, zaplanowano udział naszych uczniów w zajęciach tego centrum. Jest to miejsce, gdzie można spotkać się z nauką i nowoczesną technologią. Atrakcje, z których korzystali nasi uczniowie:
Symulator jazdy QS-S25
Jest urządzeniem zaprojektowanym z myślą o najbardziej realistycznej i precyzyjnej symulacji. Pozwala sprawdzić się w roli kierowcy samochodu poruszającego się po różnych trasach. Uczniowie zapoznali się z budową i zasadami działania konkretnego symulatora oraz wyrobili umiejętności i nawyki prawidłowego prowadzenia lub obsługi danego mechanizmu. Do wyboru mieli przeróżne modele min. Audi R8 V10 Plus, Ferrari 812 Superfast, Ford Mustang 2015, Lamborghini, Maserati, McLaren, Toyota TS040 Hybrid 2014 i wiele innych.
Pracownia klocków edukacyjnych
LEGO®
Podczas warsztatów uczestnicy projektowali, programowali i konstruowali roboty w oparciu o zestawy klocków Lego® Education. Dzieci pracowały w parach. Każdy otrzymał potrzebny sprzęt i materiały- zestawy klocków oraz tablety.
Budowanie klocków sprawiło nie tylko frajdę, ale przede wszystkim miało ogromną wartość edukacyjną. Wpłynęło na zdolności i umiejętności, które przydadzą się dzieciom w szkole i dorosłym życiu. Ponadto taka forma spędzania wolnego czasu wspiera funkcje poznawcze dziecka, wzmacnia umiejętności społeczne oraz uczy twórczego działania.
Laboratorium
Odnawialne źródła energii
W Lokalnym Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje” nauka przeplata się z zabawą. Zwiedzający dowiedzieli się czym jest energia, jak jest wykorzystywana, poznali jej odnawialne źródła. Poprzez eksperymenty i prowadzenie doświadczeń, zostali zainspirowani do poznawania i zrozumienia świata oraz pogłębienia wiedzy na temat zjawisk, które nas otaczają. Stanowiska interaktywne pozwoliły uświadomić i przybliżyć zagadnienia gromadzenia i pozyskiwania energii pochodzącej z wody, powietrza i światła.
Laboratorium fizykochemiczne
Laboratorium Fizykochemiczne miało za zadanie pokazać jak w nowoczesny i ciekawy sposób przedstawić uczniom w różnych grupach wiekowych wybrane treści edukacyjne. Doświadczenia i eksperymenty pozwoliły na zrozumienie otaczających nas zjawisk fizykochemicznych. Eksperymenty przeznaczone były dla tych, którzy interesują się chemią i chcą poszerzyć swoją wiedzę na jej temat.
Uczniowie wykonywali podczas warsztatów kolorowe, pachnące mydełka z gliceryny, które jako upominek zabrali do domu.
#FunduszeUE
17.12.2024 r. odbyła się wycieczka do Metalowych Inspiracji w Wałczu. Wyjazd przeznaczony był dla reprezentantów klas: 1a, 1b, 1c, 1d, 3c, 3d, którzy zdobyli najwyższe wyniki w diagnozie z edukacji matematycznej. Na dzieci czekały warsztaty LEGO, na których wykazały się kreatywnością, logiką i współpracą. Tworzyły konstrukcje, które później wprawiały w ruch. Kolejną atrakcją były warsztaty chemiczne, na których uczniowie tworzyli własne mydełka, a także eksperymentowali, szukając rozwiązań: co sprawi, że popiół zapali się drugi raz, czego użyć, by urósł i zmienił konsystencję oraz kiedy i dlaczego ogień pachnie watą cukrową. Na warsztatach stolarskich uczestnicy tworzyli choinki z listewek, które następnie ozdabiali, co okazało się całkiem ciężką pracą! Dzieci wróciły zmęczone, ale bogatsze o nową wiedzę i doświadczenia, a także samodzielnie zrobione przedmioty, które jak wiadomo - cieszą podwójnie!
#FunduszeUE
1112
- Rozwijajmy razem. Podnoszenie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej w Czaplinku
- Zadanie nr 6 -wyjazdy edukacyjne - wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
- Zadanie nr 6 - wyjazdy edukacyjne - wyjazd do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni
- Zadanie nr 6 - wyjazdy edukacyjne - wyjazd do Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji w Świdwinie
- Działania projektowe - realizacja zajęć z uczniami
- Pracownia do nauki języków obcych
- Zakup materiałów dydaktycznych
- Harmonogram zajęć z uczniami realizowanych w ramach projektu
- Uroczyste otwarcie pracowni do nauki języków obcych
- Działania projektowe - opis
- Doskonalenie nauczycieli - zadanie 9
- Zadanie nr 6 - wyjazdy edukacyjne - wyjazd do Wałcza Lokalne Centrum Nauki Metalowe Inspiracje
- Wyjazdy zawodoznawcze
- ZADANIE NR 5 EKO AKTYWNI
- Zadanie nr 6 - wyjazdy edukacyjne - Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku