Doskonalenie nauczycieli - zadanie 9
Projekt nr FEPZ.06.09-IP.01-0027/23 „Rozwijajmy razem. Podnoszenie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej w Czaplinku” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. Działanie 6.9 Edukacja ogólna, zakres interwencji: Wsparcie na rzecz szkolnictwa podstawowego i średniego (z wyłączeniem infrastruktury).
W ramach zadania 9 – doskonalenie nauczycieli – odbywają się szkolenia całej Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Czaplinku oraz nauczyciele indywidualnie podnoszą swoje kwalifikacje poprzez udział w kursach, szkoleniach oraz studiach podyplomowych.
Szkoleniowe rady pedagogiczne dotyczyły zagadnień:
- „Fonoholizm i higiena cyfrowa. Jak zapobiegać e-uzależnieniom” 5.06.24r.
- „Autoagresywne zachowania młodzieży, jak im zapobiegać?” 2.10.24r.
- Higiena cyfrowa i kodeks ekranowy” 10.10.24r.
Indywidualne formy doskonalenia podjęte przez naszych nauczycieli to:
- Certyfikowane szkolenie Trener umiejętności społecznych TUS marzec 2024r.
- Kurs trenerów arytmetyki mentalnej Abakus Europe dla poziomów 0-2 kwiecień 2024r
- Szkolenie dla nauczycieli języka angielskiego- „Skuteczne metody nauczania języka angielskiego” oraz „Making English Fun”; „How to teach and assess speaking”; „Teaching reading for B@First”; „Teaching writing”; „Writing Skills for Success”; „Speaking Skills and Motivating Learnes”
- Studia podyplomowe „ Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową oraz wzrokową”( surdopedagogika i tyflopedagogika)
- Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego
- Studia podyplomowe „Mediacje rodzinne i podstawy pomocy psychologicznej dla rodziny”
#FunduszeUE
Projekt nr FEPZ.06.09-IP.01-0027/23 „Rozwijajmy razem. Podnoszenie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej w Czaplinku” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. Działanie 6.9 Edukacja ogólna, zakres interwencji: Wsparcie na rzecz szkolnictwa podstawowego i średniego (z wyłączeniem infrastruktury).
Zadanie 9 – doskonalenie nauczycieli
Polska szkoła jest dziś niedostosowana do potrzeb szybko zmieniającego się świata i nie przygotowuje uczniów do ich dorosłego życia. Wierzmy, że można to zmienić i dlatego w ramach tego zadania w dniu 20.02.25r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla rady pedagogicznej związane z projektem edukacyjnym SZKOŁA UCZĄCA MYŚLENIA. Pierwsze z cyklu zajęć dotyczących programu rozwoju kompetencji 4K poprowadziły panie Anna Strońska i Anna Lipkowicz.
Nauczyciele poznali główne założenia projektu - naukę umiejętności krytycznego myślenia, która znajduje się w podstawie programowej każdego etapu oraz rozwijanie kompetencji – komunikacji, kooperacji, kreatywności u swoich uczniów. Dokonają tego z wykorzystaniem rutyn myślowych, z którymi zostali zapoznani podczas szkolenia.
Umiejętność krytycznego myślenia obejmuje zarówno świadomość występowania licznych błędów poznawczych, uprzedzeń i wadliwego rozumowania pracującego w niekontrolowany sposób umysłu, gotowość do dążenia do owej kontroli, jak i aktywne stosowanie czynników obiektywnej oceny danego zagadnienia, poglądu czy opinii.
Po zakończonym szkoleniu nauczyciele wiedzą jak uczyć myślenia krytycznego w szkole. Odbywać się ma to przez:
- wskazywanie uczniom powodów, dla których warto się uczyć i jak wykorzystywać zdobytą wiedzę oraz umiejętności w realny sposób
- zachęcanie uczniów do samodzielnej pracy i rozwiązywania problemów, wskazywanie im celu, ale pozostawianie swobody w odnajdywaniu do niego drogi
- korzystanie z różnorodnych źródeł wiedzy i pokazywanie, jak porównywać zawarte w nich informacje
- wprowadzanie na zajęcia ćwiczenia logicznej argumentacji i uzasadniania swojego zdania, dbając przy tym o otwartość wobec różnic zdań i perspektyw
- rozwijanie u uczniów inteligencji emocjonalnej, pokazywanie, jak rozpoznawać i nazywać emocje swoje oraz innych osób
- #FunduszeUE
6
- Rozwijajmy razem. Podnoszenie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej w Czaplinku
- Zadanie nr 6 -wyjazdy edukacyjne - wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
- Zadanie nr 6 - wyjazdy edukacyjne - wyjazd do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni
- Zadanie nr 6 - wyjazdy edukacyjne - wyjazd do Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji w Świdwinie
- Działania projektowe - realizacja zajęć z uczniami
- Pracownia do nauki języków obcych
- Zakup materiałów dydaktycznych
- Harmonogram zajęć z uczniami realizowanych w ramach projektu
- Uroczyste otwarcie pracowni do nauki języków obcych
- Działania projektowe - opis
- Doskonalenie nauczycieli - zadanie 9
- Zadanie nr 6 - wyjazdy edukacyjne - wyjazd do Wałcza Lokalne Centrum Nauki Metalowe Inspiracje
- Wyjazdy zawodoznawcze
- ZADANIE NR 5 EKO AKTYWNI
- Zadanie nr 6 - wyjazdy edukacyjne - Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku