- SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „Czaplinek – moja mała Ojczyzna”
- Powiatowy konkurs „Palmy i pisanki wielkanocne”
- DZIEŃ ZIEMI
- „Jak wyglądałoby Twoje życie, gdyby Internet przestał dziś istnieć?”- konkurs ogólnoświatowy
- Bajkopisarze z Czaplinka
- Konkurs
- Projekt klasy III a
- KONKURS Szkolnego Koła Caritas
- Konkurs -DWUETAPOWY MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI I POEZJI W JĘZYKU ANGIELSKIM
- Wyniki I etapu „Międzyszkolnego konkursu piosenki i poezji w językach obcych”
KONKURS Szkolnego Koła Caritas
Szkolne Koło Caritas działające przy naszej szkole wzięło udział w konkursie na projekt w ramach propagowania encykliki Papieża Franciszka „Laudato si’ – w trosce o wspólny dom”. Nasz projekt pt. „Be(e) Good – z owadami za pan brat” został zakwalifikowany jako jeden z najlepszych w Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej. Głównym organizatorem konkursu jest Caritas Polska. Konkurs został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 4000 zł.
Koordynatorem Merytorycznym projektu jest nauczyciel religii i języka niemieckiego - pani Agnieszka Kaczmarek. Członkami Zespołu Projektowego są: pani Grażyna Latos – nauczyciel przyrody i geografii, pani Małgorzata Pachciarek - nauczyciel fizyki i geografii, pani Grażyna Danis – nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa i języka niemieckiego, pani Lidia Kucharska – pedagog uczniów klas I-III, pani Jolanta Żywicka – pedagog uczniów klas IV –VI, pani Renata Aleszko - pedagog uczniów klas VII - VIII, oraz wolontariusze Szkolnego Koła Caritas (nasi uczniowie).
Projekt jest realizowany od 1 marca do 31 maja 2021r. lecz trwałość podjętej przez nas inicjatywy jest oszacowana na ok. 10 lat. Celem projektu jest:
· ochrona, przywracanie i rozszerzanie bioróżnorodności naszego terenu,
· działalność integrująca środowisko szkolne z lokalną społecznością,
· pomoc owadom w rozmnażaniu oraz zimowaniu,
· zwiększanie populacji lokalnej liczby gatunków ptaków,
· wzbogacenie wiedzy uczniów oraz mieszkańców naszego miasta na temat ptaków i owadów naszego regionu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę budzenia w każdym z nas ekologicznej wrażliwości,
· popularyzacja encykliki „Laudato si’- w trosce o wspólny dom” i społecznej nauki Kościoła w obszarze ekologii,
· przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza.
Na terenie naszej szkoły istnieje problem małej bioróżnorodności form materii ożywionej. Problemem jest istnienie dookoła budynków jałowych trawników, z gatunkami roślin i drzew, które nie mają większych walorów przyrodniczych, estetycznych ani edukacyjnych. Wprowadzenie łąki kwietnej zapoczątkuje zwyczaj zastępowania trawy miejscami pełnymi życia, kolorów i zapachów. W okolicy naszej szkoły brak jest schronienia dla ptaków, małych gryzoni, owadów zapylających czy innych naturalnych wrogów szkodników.
Rozrastające się osiedla mieszkaniowe w naszym miasteczku wypierają zwierzęta z ich siedlisk. Brak budek lęgowych, karmników, hoteli dlawezmą udział w konkursach i loteriach fantowych oraz lekcjach, które uświadomią im, że są integralną częścią środowiska., owadów zmusza je do migracji na inne tereny, zostawiając chmary komarów i innych niepożądanych owadów nad naszymi pięknymi plażami. Problemem jest również brak miejsca do relaksu dla uczniów w czasie przerw. Stworzenie miejsca odpoczynku na łonie przyrody, przyczyni się do ich wyciszenia i odstresowania. Problemem jest także mała wiedza młodzieży na temat ważnego zagadnienia, jakim jest tragedia wymierania zapylaczy. Przeciwdziałając powyższym trudnościom na terenie naszej szkoły zasiejemy łąkę kwietną, zasadzimy drzewka owocowe, krzewy i byliny, ostawimy hotele dla owadów, budki lęgowe, karmniki i poidełka dla ptaków. Uczniowie spotkają się z pszczelarzem i leśnikiem
Szkolne Koło Caritas jako realizator projektu pragnie włączyć swoich uczniów i mieszkańców naszego miasta do inicjowania działań dla dobra naszej Matki Ziemi. Pragniemy także uświadomić, że stawienie małych kroków w celu „nawrócenia ekologicznego”, to wyraz wielkiej miłości człowieka do Boga i człowieka do człowieka.
W imieniu SKC
Renata Aleszko