Rok szkolny 2015/16
ROK SZKOLNY W BIBLIOTECE
Koniec roku szkolnego 2015/2016 zbliża się „dużymi krokami”. Już wkrótce uczniowie udadzą się na wymarzone wakacje. Jest to więc najlepszy moment, aby dokonać podsumowania, co działo się w bibliotece, w jakich wydarzeniach brali udział nasi czytelnicy.
Wrzesień
- W pierwszym tygodniu nauki udostępniono ,,darmowe podręczniki” 265 uczniom klas I i II oraz po raz pierwszy całe komplety otrzymali uczniowie klas IV (113 ucz.) łacznie wydano podr. ucz, klas I 1130
- - Biblioteka przystąpiła do rządowego programu rozwoju czytelnictwa
pn.,, KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ” (odpowiedzialna B. Fredyk) - Narodowego czytanie ,,LALKI” B. Prusa - zorganizowanie z Gminną Biblioteką Publiczną czaplineckiej edycji z udziałem władz samorządowych oraz nauczycieli i uczniów wszystkich typów szkół (przedstawiciele SP -Ewelina Fredyk oraz ucz.
kl. 5B i 5D (05. IX.15r.) - ,,Mały artysta” – rozpoczęcie zajęć kółka rozwijającego zdolności (dla ucz. kl. II D)
Październik
- Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
- List otwarty do rodziców na temat wpływu czytelnictwa na rozwój intelektualny dzieci i młodzieży, odczytany przez wychowawców podczas Dnia otwartego szkoły– 19. X
- kiermasz książek dla dzieci i rodziców
- Otrzymano wsparcie finansowe w kwocie 2712,50zł na zakup książek z projektu ,,KNM” i pierwsze zakupy nowości.
- ,,Halloween w bibliotece” – zabawy integracyjne z udziałem ucz. kl. IID (30.IX)
Listopad
- Światowy Dzień Postaci z Bajek – impreza czytelnicza z udziałem uczniów klas I-III przy współpracy ze świetlica szkolną ( p. J. Żywicka) – 05.XI
- ,,W świecie bajek, baśni i legend” – rozpoczęcie długofalowego konkursu plastyczno-literacki na najładniejszy album z ilustrowanymi utworami dziecięcej literatury. Czas trwania: listopad-kwiecień.
- W zaczarowanym świecie książek” – projekt edukacyjny dla uczniów Klas IV (A, B. C, D, E) realizowany w dn. 13-26.11. 15r. z wykorzystaniem książek zakupionych
w programie ,,Książki naszych marzeń” – współorganizowany z nauczyciel. polonistami (E. Mazan, I. Ziętara). Celem było podniesienie świadomości uczniom na temat zasad oraz konieczności tworzenia aparatu informacyjnego biblioteki. Zajęcia praktyczne pozwoliły na nabycie umiejętności posługiwanie się katalogiem alfabetycznym w bibliotece. - Światowy Dzień Pluszowego Misia - spotkania czytelnicze dla uczniów klas I poświęcone misiom i niedźwiadkom (we współpracy z GBP w Czaplinku - 24-25. 11. 15r.). Nauczyciele: B. Fredyk, E. Fredyk, M. Cichocka-Mazur
Grudzień/styczeń
- ,, Zima z książką” - wystawa nowości książkowych, zakupionych w ramach realizacji projektu KNM. Prowadzenie zajęć czytelniczych i spotkań bibliotecznych, których celem było reklamowanie nabytków.
- Sporządzenie cząstkowego sprawozdania z realizacji wymagań stawianych przez projektodawcę oraz rozliczenie finansowe dokonanych zakupów książek.
Luty
- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – zorganizowano przy współpracy
z GBP
w Czaplinku. Wcześniej przeprowadzono szkolne eliminacje konkursu
pt. ,,Mistrz pięknego czytania” wśród 50 uczniów klas I-III, a finał odbył się w GBP
w Czaplinku – 21.02.16r.
- Pasowanie na czytelnika biblioteki - wydarzenie czytelnicze połączone z promocją książek . Do grona czytelników przyjeto 115 uczniów klas pierwszych) 28.02 – 04.03.16r.
Marzec
- Mały Konkurs Recytatorski 2016 - (eliminacje szkolne odbyły 02.03, miejsko-gminne 07.03.16r.).
- 48 Regionalny Turniej recytatorski - ,,Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne” – eliminacje szkolne 19.04.16r. Do zmagań recytatorskich przystąpiło 48 uczniów.
- Wielkanocne tradycje - Wystawka książek na określony temat.
- Lekcje biblioteczne – reklamowanie nowości książkowych (z programu KNM)
Kwiecień
- Obchody Dnia Książki i Praw autorskich – 22.04.2016r. Barwny pochód postaci bajkowych (ucz. klay II B i II D) na miejski rynek. Spotkanie z Burmistrzem i podziękowanie za umożliwienie szkole udziału w rządowym programie ,,Książki naszych marzeń”. Zbiórka i podarowanie książek celem poparcia akcji ,,bookcrossing” (,,Uwolnij książkę”) zainicjowanej przez GBP .Przygotowanie krótkiej części artystycznej. Rozdawanie ulotek o idei akcji.
Maj
- ,,Duch książki zaklęty w fotografii” – konkurs fotograficzny dla uczniów klas V-VI, którego celem była (w niekonwencjonalny sposób) popularyzacja literatury dziecięcej
- Sporządzenie końcowego sprawozdania realizacji programu ,,Książki naszych marzeń”. W efekcie przeprowadzono 25 zajęć i spotkań bibliotecznych reklamujących nowości książkowe. Zakupiono 190 książek.
- Podsumowanie działalności kółka - ,,Mały artysta”. Podziękowanie za pracę, wręczenie upominków.
Czerwiec
- Rozstrzygnięcie konkursów czytelniczych (,,W świecie bajek, baśni i legend” oraz ,,Duch książki zaklęty w fotografii”) i rozdanie dyplomów i nagród laureatom.
- Zakup nagród końcowo rocznych dla uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki
w nauce. - Rozliczenie uczniów z wypożyczonych książek i ,,darmowych podręczników”
Bogusława Fredyk – nauczyciel bibliotekarz
,,BIBLIOTEKA NA MEDAL” – certyfikat dla biblioteki szkolnej
Miło mi poinformować, że biblioteka Szkoły Podstawowej w Czaplinku otrzymała certyfikat ,,BIBLIOTEKA NA MEDAL”. Jest on przyznawany najaktywniejszym bibliotekom szkolnym w kraju, które promowały swoją pracę na rzecz rozwoju czytelnictwa w środowisku lokalnym, bibliotekarskim oraz na ogólnopolskim blogu edukacyjnym „Biblioteki Szkolne Online” http://biblioteki-szkolne.blogspot.com.
Certyfikat otrzymało 105 bibliotek szkolnych w kraju (wszystkie poziomy edukacyjne). Jesteśmy jedną z ośmiu wśród bibliotek woj. Zachodniopomorskiego
i jedyną w powiecie drawskim, która (już drugi rok z rzędu) otrzymała ten zaszczytny tytuł. Stronę „Biblioteki Szkolne Online” prowadzi Zespół Redakcyjny w składzie: Joanna Chodzin, Beata Haładus, Izabela Kamińska – Smolarek, Bożena Kozieńska, Monika Rowińska, Małgorzata Sawicka.
Oczywiście nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie zaangażowanie w pracę na rzecz upowszechniania czytelnictwa oraz poświecony czas na publikowanie wydarzeń czytelniczych, dzielenie się wiedzą, pomysłami i doświadczeniem z innymi nauczycielami.Bogusława Fredyk
Książki też mają swoje święto
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku przypadał on w sobotę, więc Biblioteka Szkoły Podstawowej w Czaplinku jego obchody zaplanowała na piątek 22 kwietnia. W tym dniu uczniowie klasy 2d (najlepsi w rankingu czytelnictwa za miniony rok i na wysokiej pozycji w tym roku szkolnym) w kolorowych przebraniach, za bajkowe postacie maszerowali ulicami miasta z transparentami informującymi o święcie książki. Odwiedzili Pana Burmistrza, który przyjął je w swoim gabinecie. Uczniowie podziękowali za wsparcie finansowe projektu „Książki naszych marzeń”, dzięki któremu biblioteka wzbogaciła się o 190 nowych tytułów. Dzieci miały okazję zadać kilka pytań i dowiedzieć się, że Pan Burmistrz będąc uczniem również chętnie odwiedzał swoją bibliotekę szkolną, czytał wszystkie lektury, a najbardziej lubił książki podróżniczo-przygodowe. Na prośbę uczniów Pan Adam Kośmider pięknie przeczytał im fragment zabawnej opowieści z książki „Jeżynka idzie do szkoły”.
Następnie dzieci udały się na rynek, gdzie dołączyły do przedszkolaków oraz uczniów z klasy 2b, by wspólnie uczestniczyć w akcji „Uwolnij książkę” zainicjowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czaplinku. W lokalu LOT-u przy Izbie Muzealnej nastąpiło uroczyste otwarcie półki bookcrossingowej, na której swoje książki zostawili również uczniowie naszej szkoły. Bogusława Fredyk
Wielkanoc w bibliotece
O zbliżających się świętach informowała wszystkich czytelników barwna gazetka oraz towarzysząca jej wystawka książek przybliżających tę tematykę. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z symboliką Świąt Wielkanocnych, sztuką dekorowania świątecznego stołu oraz z technikami zdobienia jajek, aby powstały z nich pisanki lub kraszanki.
23. 03. 2016r. tj. w ostatnim tygodniu przed Wielkanocą odbyło się niecodzienne spotkanie kółka artystycznego, które od września 2015r. działa przy bibliotece Szkoły Podstawowej w Czaplinku.
Przy odświętnie nakrytym stole, na którym królowały słodkości i oczywiście babeczki rozmawialiśmy
o tradycjach i zwyczajach jakie kultywuje się do dziś w naszych rodzinnych domach - związanych ze Świętami Wielkiej Nocy. Wszyscy byli zgodni co do tego, że na każdym stole królują jaja, baby
i mazurki, a dzieci najbardziej oczekują na prezenty od magicznego zajączka.Mały Konkurs Recytatorski
Od lat konkursy recytatorskie cieszą się popularnością w śród młodszych i starszych uczniów. 02.03.2016r. w bibliotece odbyły się szkolne eliminacje do Małego Konkursu Recytatorskiego, które stanowiły przepustkę do etapu miejsko-gminnego. Wzięło w nich udział 13 uczniów z klas I-III oraz 5 uczniów z klas IV-VI.
KLASY I-III KLASY IV-VI
Bojdo Zuzanna IID Wiśniewska Julia,
Bernat Dorian IID Sobala Wiktoria
Chmielewski Alan Oleszkiewicz Martyna
Hajdukiewicz Karolina IID Gabryś Aleksandra
Kucharska Iga IID Harańczyk Jakub
Kliszczak Sandra IID
Olas Amanda IID
Spera Bartosz IIG
Worsowicz Akeksy IIG
Cieślik Aleksandra IIIA
Czarczyńska Maja IIIA
Mazur Michalina IIIA
Sęk Emilia IIIA
Szkolna komisja w składzie: Zyta Jurczyszyn, Jolanta Żywicka, Barbara Rogala-Kluska, Bogusława Fredyk oraz Iwona Rupińska zakwalifikowała wszystkich uczestników do dalszego etapu, który miał miejsce w Czaplineckim Ośrodku Kultury dnia 07. 03.2016r. Tu wybrano laureatów do etapu powiatowego w Złocieńcu, a zostali nimi: Spera Bartosz , Worsowicz Akeksy i Sęk Emilia w kat. Klas I-III oraz Aleksandra Gabryś i Jakub Harańczyk w kat. Klas IV-VI.
Natomiast Kucharska Iga, Bernat Dorian otrzymali wyróżnienia.
Laureaci reprezentowali naszą Szkołę w Złocieńcu dnia 09.03.br. i tam Emilia Sęk oraz Jakub Harańczyk zostali wyróżnieni za piękną recytację.
Oprac. B. Fredyk
21 LUTEGO - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Obchody dnia języka ojczystego są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego, szczególnie narażonego na zapożyczenia z innych języków (najczęściej angielskiego).
Biblioteka szkolna we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Czaplinku zorganizowała finał „Konkursu pięknego czytania” dla uczniów klas I-III. Wcześniej odbyły się eliminacje w bibliotece szkolnej, do których przystąpiło 51 uczniów z których wyłoniono szczęśliwą „16”, czyli po jednym najlepiej czytającym uczniu z każdej klasy, a byli nimi:
- Kalkowska Wiktoria kl. IB
- Karski Alex – IC
- Bujnowska Hanna ID
- Szpak Zofia IE
- Hnatowska Kinga – IIA
- Ząbczyk Hanna – IIB
- Rutkowska Zuzanna –IIC
- Kucharska Kornelia-IID
- Borowski Krzysztof – IIE
- Aleszko Lukasz IIF
- Mallek Szymon – IIG
- Kowalska Alicja -IIIA
- Mazur Michalina-IIIB
- Dąbrowski Wojciech-IIIC
- Jankiewicz Roksana – IIID
- Szordykowska Aleksandra-III E
Natomiast w finale odbywającym się w czytelni GBP w Czaplinku, komisja w składzie: Bogusława Fredyk ( przewodnicząca), Eugenia Szastko , Magdalena Mokrogulska wyłoniła Mistrzów Pięknego Czytania na każdym poziomie klas I-III.
Czytelnicy mieli do przeczytania losowo wybrany i dostosowany do ich możliwości krótki tekst
z literatury dziecięcej. Miano Mistrza wywalczyły następujące osoby:
W kategorii klas I - Bujnowska Hanna,
w kategorii klas II – Rutkowska Zuzanna,
w kategorii klas III – Jankiewicz Roksana.Zarówno zwycięzcy jak i pozostali uczestnicy pięknego czytania otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez GBP w Czaplinku.
Bogusława Fredyk
Pasowanie na czytelnika 2016
W dniach 25-26 .02. 2016r. w bibliotece szkolnej zorganizowano spotkanie czytelnicze dla uczniów klas I połączone z uroczystym pasowaniem na czytelników biblioteki. Tego zaszczytu dostąpiło 46 uczniów z kl. IA i IB.
Pasowanie na czytelnika na stałe wpisało się do kalendarza szkolnych imprez. To również ważne wydarzenie w życiu szkolnym pierwszoklasistów. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy książka została zepchnięta na drugi plan przez telewizję i komputer, należy promować czytelnictwo, gdyż ma ono wielki wpływ na rozwój mowy i myślenia dzieci. W trakcie bibliotecznego spotkania zapoznano przyszłych czytelników
z książkami – nowościami zakupionymi w ramach programu „Książki naszych marzeń”. Uczniowie z Kółka artystycznego działającego przy bibliotece przedstawili swoim młodszym kolegom bardzo wymowną i pouczającą scenkę na temat zachowania się w bibliotece. Dzieci poznały też regulamin i zasady jakie obowiązują w czytelni oraz zrozumiały potrzebę szanowania książek. Po wysłuchaniu wiersza J. Huszczy „Skarga książki” wspólnie zredagowaliśmy tzw. Księgę mądrości czyli listę życzeń książki – próśb o dobre traktowanie. Za sprawą zagadek uczniowie zdali mały test ze znajomości bajek i występujących w nich postaci. W ten oto sposób udowodnili , że zasłużyli na miano czytelnika, po czym złożyli uroczyste przyrzeczenie, a w prezencie otrzymali pamiątkowe zakładki.
,,KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ”
Biblioteka Szkoły Podstawowej w Czaplinku bierze udział w programie ,,Książki naszych marzeń”, którego celem jest wzbogacenie księgozbioru w nowości książkowe oraz trwałe rozbudzenie wśród dzieci zamiłowanie do czytania. Jakie tytuły znajdą się w bibliotece w znacznej części zdecydowali uczniowie biorąc udział w marcu br. w ogólnopolskiej akcji czytelniczej pn. ,,Wybory książek”. Każdy mógł zgłosić tytuł książki, która powinna znaleźć się w bibliotecznych zbiorach. Po konsultacjach
z Gminną Biblioteka Publiczną w Czaplinku, do końca grudnia 2015r zostaną zakupione , od dawna oczekiwane przez dzieci nowości. W bibliotece jest przygotowany na nie osobny regał z napisem informującym o programie. Część zakupionych książek jest już opracowana i wykorzystywana do zajęć czytelniczych oraz chętnie wypożyczana.KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ – współpraca z nauczycielami polonistami
,,W zaczarowanym świecie książek”W dniach od 13-26.11.2015r w bibliotece szkolnej odbywały się zajęcia, na których uczestniczyli uczniowie klas IV (A-E). Był to projekt czytelniczy ,,W zaczarowanym świecie książek” realizowany we współpracy z nauczycielami języka polskiego. Uczniowie na lekcjach zostali zapoznani z historią książki i ogólnymi informacjami na temat funkcjonowania bibliotek. Druga część zajęć miała miejsce w czytelni naszej biblioteki . Tu zapoznano ich z zakupionymi nowościami, a głównym tematem zajęć bibliotecznych był ,,Katalog alfabetyczny jako źródło informacji o zbiorach”. Nauczyciel bibliotekarz wskazał główne zasady i elementy brane pod uwagę przy katalogowaniu książek. Przedstawił planszę oraz przykładowe opisy (wg. I stopnia szczegółowości) . Następnie uczniowie w oparciu o nowo zakupione książki wybierali sobie egzemplarz i (podzieleni na 3 osobowe zespoły)pod okiem nauczycieli tworzyli podstawowe opisy bibliograficzne książek . Po czym liderzy zespołów
z opracowaną kartą z opisem bibliograficznym książki ustawili się alfabetycznie (wg. nazwisk autorów) tworząc tzw. żywy katalog alfabetyczny.Zajęcia praktyczne pozwoliły w przystępny sposób poznać aparat informacyjny biblioteki, cel jego tworzenia oraz drogę książki od wydawcy do czytelnika.
Bogusława Fredyk
Ewelina Mazan
Iwona Ziętara
Światowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece
Biblioteka Szkoły Podstawowej we współpracy z Gminną Biblioteka Publiczną
w Czaplinku w tym roku wspólnie zorganizowały w dniach 24-25. 11. 2015r. spotkania czytelnicze dla uczniów klas pierwszych poświęcone misiom i niedźwiadkom.Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do czytelni GBP w Czaplinku razem ze swoimi misiami, na wspólne świętowanie urodzin pluszowych zabawek oraz wszystkich misiów „mieszkających w książkach” . Na początku dzieci zapoznały się
z historią pluszowego misia, który ma już 113 lat. Później była niespodzianka - uczniowie klasy II D przedstawili swoim młodszym kolegom inscenizację - „Co się stało
z Kubusiem Puchatkiem w dniu jego urodzin”. Gdy miś się odnalazł mali widzowie odśpiewali tradycyjne „100 lat”. Kubuś Puchatek częstował swoich gości słodkim ,,co nie co”. Był też czas na zabawę ruchową i zagadki. Uczniowie uważnie słuchali, a później spośród ilustrowanych odpowiedzi-obrazków wskazywali na ten właściwy i przypinali je na tablicy tworząc tzw. mapę prezentów, jakie otrzymał Kubuś Puchatek w dniu urodzin.Miś jest ulubioną zabawką dzieci na całym świecie i podobnie jak książka pierwszym towarzyszem zabaw i przygód. A jak wiadomo rozbudzanie zainteresowań czytelniczych stanowi podstawowy cel „spotkań z książką, nie obyło się więc bez głośnego czytania. Dzieci wysłuchały krótkiej bajeczki pt. ,,Marzenia misia”, a następnie zaprezentowano im inne książeczki, w których bohaterami są misie i niedźwiadki.
Dzień Pluszowego Misia był okazją do promocji czytelnictwa i biblioteki, jednocześnie do dobrej zabawy. W spotkaniach bibliotecznych na cześć misia wzięło udział ok. 110 uczniów klas I.
Organizatorzy
Bogusława Fredyk
Ewelina Fredyk
Marzena Cichocka-Mazur
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych– PAŹDZIERNIK 2015
Od wielu lat nasza biblioteka włącza się swoimi działaniami w obchody tego święta.
W tym roku postawiono na wyeksponowanie roli biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole. Sprzyjały temu pewne okoliczności. Otóż biblioteka niedawno przeszła mały remont. Odnowione pomieszczenie, duża przestrzeń i ciekawa aranżacja wnętrza zachęca do odwiedzin zarówno dzieci jak i nauczycieli. Biblioteka w październiku zamieniła się w małe centrum kultury.Odbywały się tu różne zajęcia, konkursy i zabawy.
- Uczniowie uczęszczający na kółko artystyczne na początku miesiąca wykonywali w bibliotece ekologiczne kwiatki, które zdobiły czytelnię.
- W ramach zajęć przyrodniczych realizowany był projekt pn. ,,Dbaj o serce”.
Tu uczniowie korzystając z księgozbioru podręcznego, docierali do źródeł informacji i odpowiadali na konkursowe zadania. - Odbyły się szkolne eliminacje do X Turnieju Recytatorskiego Twórczości Religijnej- Koszalin 2015 pn. "Jan Paweł II – Patron Rodziny",
- Zorganizowano ,,Kiermasz książek” dla dzieci i rodziców przy współpracy
z zaprzyjaźnioną Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie. - Wykonano tablicę informacyjną ,,Warto czytać dzieciom” na holu szkoły
i rozdawano ulotki informacyjne „Warto czytać dziecku 20 minut dziennie -codziennie!”. W ten sposób - Zakończenie obchodów bibliotecznego święta zbiegło się z przejętym od amerykanów do naszej kultury niedawno świętem - Halloween. Wykorzystując ten fakt zorganizowano (we współpracy z nauczycielką nauczania początkowego) wesołą imprezę z różnymi zagadkami i konkurencjami dla małych czytelników spragnionych zabawy i mocnych wrażeń. Obok tajemniczej i mrocznej dekoracji biblioteki, wyeksponowano w czytelni różnej wielkości dynie i książki
o wróżkach, czarodziejkach, smokach i potworach.
Święto biblioteki to świetna okazja do przyciągnięcia nowych czytelników, zaprezentowania nagromadzonych zbiorów oraz przełamania stereotypów mówiących o tym, ze biblioteka to miejsce nudne i przeznaczone do cichej pracy.
Nauczyciel bibliotekarz
Bogusława Fredyk
„Książki naszych marzeń”
Szkoła Podstawowa w Czaplinku przystąpiła do realizacji rządowego programu wspierania rozwoju czytelnictwa pn. „Książki naszych marzeń". To pierwszy taki program adresowany do bibliotek szkolnych (w tym roku dotyczy tylko szkół podstawowych). Przede wszystkim umożliwi on zakup książek, które w dużej mierze wskazali sami uczniowie biorąc udział
w akcji czytelniczej – Ogólnopolskie Wybory Książek (12-14.03.15r.).Biblioteka szkolna już od dawna przygotowywała się do wzięcia udziału w tym programie składając w czerwcu wniosek (za pośrednictwem organu prowadzącego, który zapewnił 20% wkład własny) i planując już od początku roku szkolnego zadania, które spełnią wymagania stawiane przez MEN.
05 września wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną dołączono do Ogólnopolskiej akcji i zorganizowano w Czaplinku Narodowe Czytanie „Lalki’’ B. Prusa z udziałem uczniów (przedstawicieli wszystkich czaplineckich szkół), władz samorządowych oraz osób dorosłych, dla których czytanie to hobby i przyjemność.
Natomiast 19 października br. podczas Dnia Otwartego Szkoły nauczyciele wychowawcy we wszystkich klasach odczytali rodzicom List otwarty (autorstwa Ireny Koźmińskiej, prezesa Fundacji ABCXXI - ,,Cała Polska Czyta Dzieciom”) na temat roli książki i wpływu czytania na rozwój dzieci. Ponad to na holu szkoły odbywał się kiermasz książek. Towarzyszyła mu gazetka tematyczna pt,, Warto czytać dzieciom”. Obok książeczek edukacyjnych i „czytadełek” dla dzieci dorośli mogli zaopatrzyć się w ciekawe pozycje
z tzw. literatury pedagogicznej (,,Co zrobić, aby dziecko się nie nudziło?”, ,,Trudne tematy dla mamy i taty, czyli jak wychować dziecko na człowieka” itp.). Rodzicom rozdawano też ulotki informacyjne na temat „Warto czytać dziecku 20 minut dziennie -codziennie!”.Program „Książki naszych marzeń” to szansa na odświeżenie księgozbiorów bibliotek szkolnych oraz duży krok w stronę poprawy czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Autor: Bogusława Fredyk
Narodowe Czytanie ,,Lalki” – B. Prusa w Czaplinku
„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. W tym roku była to już IV edycja, a honorowy patronat nad nią objęła obecna Para Prezydencka- Andrzej i Agata Duda.
W sobotę 5 września 2015r. o godz. 11.00 w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej odbyła się czaplinecka edycja Narodowego Czytania, której współorganizatorem (obok biblioteki publicznej) była nasza biblioteka szkolna reprezentowana przez nauczyciela bibliotekarza panią B. Fredyk.
W klimat niezwykłej powieści, uczestników spotkania wprowadziła wystawa lalek pochodzących ze zbiorów prywatnych mieszkanki Czaplinka oraz ekspozycja książek autorstwa Bolesława Prusa, wśród których królowały oczywiście różne wydania „Lalki”.
Po przywitaniu przez dyrektor GBP –Panią E. Szatko wszystkich gości i uczestników spotkania jako pierwszy rozpoczął czytanie burmistrz Czaplinka - Pan Adam Kośmider. Następnie mogliśmy wysłuchać pięknej interpretacji I odcinka ,,Lalki” w wykonaniu radnej Rady Gminy Czaplinek - Pani Bożeny Lemisz. Później czytał wiceburmistrz - Pan Zbigniew Dudor. Lista chętnych do udziału w Narodowym Czytaniu była długa. Obok stałych czytelników biblioteki publicznej obecni byli też reprezentanci czaplineckiej oświaty (Przedszkola, Gimnazjum , Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego , Liceum Ogólnokształcącego. W tym zaszczytnym gronie czytających znaleźli się również przedstawiciele naszej szkoły – Pani Ewelina Fredyk - n-l nauczania początkowego oraz uczniowie z klas V-VI (Aleksandra Gabryś, Patryk Znajewski, Natalia Kalińska, Wiktor Żochowski i Wiktoria Sobala – opiekun B. Fredyk). Goście byli wywoływani do przeczytania teksów i nagradzani oklaskami. Trzeba przyznać, że wszyscy świetnie poradzili sobie ze swoim zadaniem. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom z podziękowaniami i specjalną pieczęcią nadesłaną nam z Kancelarii Prezydenta. Dla wszystkich przybyłych gości przewidziano słodki poczęstunek. Prowadzącymi tę szlachetną akcję były bibliotekarki Panie – Hanna Rymar i Bogusława Fredyk, które czuwały nad prawidłowym przebiegiem i na koniec podziękowały uczestnikom, przybyłym gościom
i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego pięknego przedsięwzięcia czytelniczego w naszym mieście. Cieszy też fakt, że w Narodowe Czytanie aktywnie włączyły się osoby reprezentujące różne grupy wiekowe, potwierdzając w ten sposób, że literatura
i wspólne czytanie zacieśnia więzy i łączy pokolenia.Biblioteka nam pięknieje
"Bez porządnej biblioteki, w porządnej szkole, porządnie uczyć się nie da."
I tu należy się zgodzić z autorką tych słów panią prof. Jadwigą Andrzejewską – autorką wielu książek i autorytetem w dziedzinie bibliotekarstwa szkolnego. Doświadczenie pokazuje, że
nie tylko szeroki i atrakcyjny zakres zbiorów drukowanych, audiowizualnych, informatycznych będzie ucznia przyciągać i kusić do skorzystania z oferty bibliotecznej. Tak samo ważne jest samo pomieszczenie, jego funkcjonalność i aranżacja wnętrza. W dzisiejszej rzeczywistości, bowiem trudno zadowolić współczesnego, wybrednego ucznia. Wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom nasza szkolna biblioteka z końcem roku szk. 2014/2015 przeszła małą metamorfozę. W kwietniu z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza- B. Fredyk (za pieniądze pozyskane od sponsora) zakupiona została nowa lada biblioteczna, zastępując dwa mocno wysłużone biurka. Następnie w maju dyrekcja zleciła remont biblioteki, w ramach którego zamurowano drzwi łączące czytelnię ze świetlicą, co przyczyniło się do zniwelowania natężenia hałasu. Zarówno w bibliotece jak i w świetlicy wymieniono oświetlenie, pomalowano (częściowo wygładzone) ściany oraz dokonano wymiany karniszy przysufitowych na bardziej nowoczesne. Następstwem tych prac było również przeorganizowanie układu księgozbioru. Między innymi wydzielono tzw. strefę małego czytelnika, z podzielonymi tematycznie książkami oraz kącik do samodzielnej pracy zarówno dla uczniów młodszych jak i starszych. Warto tu dodać, że obok biblioteki zmienił się też prowadzący do niej korytarz. Na jednej ze świeżo pomalowanych i wygładzonych ścian widnieje piękna fototapeta (z inicjatywy pani Jolanty Żywickiej- op. SU) – książka i „wyskakujące z niej barwne literki”. Także wszystkie drzwi na piętrze zostały odmalowane na różne kolory co uatrakcyjnia szkolny hol i czyni go wesołym. Zmiany te na pewno przyczynią się do przyjemniejszego spędzania czasu wolnego w szkole, a biblioteka powinna zatem być miejscem, w którym miło i efektywnie uczeń wykorzystuje go dla własnego dobra.Autor: Bogusława Fredyk
Darmowy podręcznik
Początek roku szkolnego, a właściwie koniec sierpnia to pracowity czas dla bibliotek szkolnych
w całym kraju.Za sprawą wdrożonej w ubiegłym roku reformy podręcznikowej, 1 września już po raz drugi uczniowie rozpoczynający naukę w klasach pierwszych (pięć oddziałów) otrzymali darmowe podręczniki. Wcześniej korzystali z nich starsi o rok koledzy i koleżanki. Oni rozpoczynając naukę
w klasie II również otrzymali bezpłatnie zestawy podręczników i ćwiczeń.W tym roku wspomniana reforma wprowadziła też bezpłatne podręczniki i ćwiczenia dla uczniów klas IV.
Ćwiczenia są własnością uczniów natomiast podręczniki należy zwrócić do biblioteki wraz z końcem roku szkolnego. Uczniowie i rodzice zostali zapoznani z Regulaminem wypożyczenia podręczników
i wiedzą, że należy je szanować, bo muszą one służyć jeszcze przez dwa kolejne lata następnym uczniom.Biblioteka na dzień 01.09.2015r. przyjęła na stan 1877 podręczników i materiałów edukacyjnych (atlasy) i na tym jeszcze nie koniec , bo w ciągu roku będą napływać kolejne ich części .
Nauczyciele bibliotekarze dziękują wszystkim koleżankom i kolegom, którzy pomagali im w pracach przy zewidencjonowaniu i wydawaniu uczniom darmowych podręczników. Dzięki zrozumieniu i bezinteresownej pomocy nauczycieli i pracowników szkoły, nasi uczniowie już 2 września mogli uczyć się z nowych książek.
autor: Bogusława Fredyk