Szkoła pamięta
Szkoła Podstawowa w Czaplinku przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji-SZKOŁA PAMIĘTA.
Nasza klasa- obecnie 7b już w zeszłym roku udała się przed dniem Wszystkich Świętych na cmentarz żydowski przy ulicy Kamiennej w Czaplinku. Nasze hasło brzmiało-,,Pamiętajmy o tych, o których nikt już nie pamięta w Czaplinku”. Zapaliliśmy znicze i zapoznaliśmy się z przedwojenną historią gminy żydowskiej i cmentarza. W tym roku-23.10 udaliśmy się tam ponownie. Wysprzątaliśmy sporą część terenu cmentarza, wbiliśmy pamiątkową tabliczkę, zapaliliśmy znicze oraz rozłożyliśmy dekoracje wykonane na godzinie wychowawczej. Ilość śmieci przerosła nasze wyobrażenie i ilość worków, więc postanowiliśmy wrócić w to miejsce przed obchodami święta wyzwolenia Czaplinka i dokładnie wysprzątać posesję. W pewnym sensie poczuliśmy się odpowiedzialni za to miejsce.
A teraz kilka wiadomości historycznych.
Po raz pierwszy ludność żydowska przybyła do Czaplinka po 1590 roku, starostą drahimskim był wówczas Jan Sędziwój Czarnkowski I. Żydzi przybyli z Brunszwiku, z którego zostali wyrzuceni. Ich odejście spowodowało tam upadek gospodarczy, więc Niemcy zaprosili ich do powrotu.
Ponownie ludnośc żydowska zaczęła osiedlać się w Czaplinku ok.1765 roku, początkowo były to tylko 24 osoby. W 1812 roku liczba wzrosła do 44 osób(9 rodzin). Z roku na rok Żydów przybywało i w 1895 roku ilość mieszkańców wyznania mojżeszowego liczyła 218 osób. Żydzi mieli swoją synagogę(świątynię) przy ulicy Jeziornej i tam też dużo rodzin mieszkało.
Cmentarz został zdewastowany przez nazistów podczas Nocy Kryształowej-9/10 listopada 1938 roku, wszystkie macewy(nagrobki) zostały przez nich zgromadzone na jednym stosie. W czasach socjalizmu umocniono nimi nadbrzeże jeziora Drawsko. Po II wojnie światowej żaden z czaplineckich Żydów nie wrócił do miasteczka, a po cmentarzu zostały fragmenty ogrodzenia i zarośnięty teren…
Wychowawczyni klasy 7B-Marta Godziemba-Trytek