Rok szkolny 2014/15
Darmowe podręczniki
„Już pierwszego września 2014 r. dzieci, które pójdą po raz pierwszy do szkoły, otrzymają darmowy podręcznik i będzie obowiązywał tylko jeden podręcznik w pierwszej klasie.
Dodał też, że to dopiero początek. – Dzieci, które pójdą w 2015 roku do drugiej klasy, będą włączane w ten sam mechanizm tzn. w roku 2015 będzie to oznaczało, że pierwszo – i drugoklasiści skorzystają z bezpłatnych podręczników – mówił Tusk. Dodał, że dzięki tej zmianie podręczniki szkolne nie będą już jednorazowego użytku.”
Ogólnopolskie Wybory Książek
W naszej szkole pierwszoklasiści już 02 września otrzymali jedną z czterech części wydanego przez MEN - ,,Naszego elementarza”. Biblioteka szkolna miała za zadanie opieczętować
i zewidencjonować wszystkie egzemplarze dla siedmiu oddziałów klas pierwszych (151 dzieci). Oprócz wspomnianego podręcznika uczniowie otrzymali też bezpłatnie książkę do nauki języka angielskiego oraz materiały ćwiczeniowe. Co dwa miesiące MEN wydawał kolejne 3 części elementarza, z którego dzieci rozliczały się na koniec roku szkolnego. Łącznie biblioteka przyjęła na stan (w roku szk. 2014/2015) 676 podręczników do nauczania wczesnoszkolnego.Autor: Bogusława Fredyk
Do końca marca 2015 r. w szkołach organizowane są Wybory Książek.
W ustalonym przez szkołę dniu uczniowie wrzucą do urn karty do głosowania, gdzie wpiszą tytuły od 1 do 3 najciekawszych książek, które czytali w ostatnim czasie. Wyniki będą przekazane pani minister edukacji narodowej oraz opinii publicznej i posłużą jako ważny element dyskusji o kanonie lektur i gustach czytelniczych uczniów.Patronat nad wyborami objęła minister edukacji narodowej J. Kluzik-Rostkowska. Treść tego komunikatu dotarła również do naszej szkoły.
Włączając się do tej szlachetnej akcji czytelniczej biblioteka szkolna zorganizowała dniach 12 – 16. III 2015 r. wybory książek w Szkole Podstawowej w Czaplinu.
Dzięki włączeniu bibliotek szkolnych do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa powstała szansa, że wkrótce biblioteki szkolne otrzymają pieniądze na zakup nowych książek. Ważne jest, aby w księgozbiorach szkolnych znalazły się takie książki, na jakie czekają czytelnicy. Takie, które uważają za interesujące, które poleciliby innym lub sami chcieliby przeczytać. Biorąc udział w wyborach nasi uczniowie mieli szansę zdecydowania o zawartości bibliotecznego księgozbioru.
Pierwszego dnia w klasach i na szkolnych holach głosowały dzieci z klas I-III,
a następnego uczniowie klas starszych. Dla tych, którzy nie zdążyli zagłosować w wyznaczonym terminie zorganizowano 16.03 br. tzw. wybory uzupełniające i spóźnialscy mogli wrzucać swoje głosy do urny w bibliotece szkolnej. Łącznie wzięło w nich udział 389 uczniów (57%) . Na podstawie zliczonych głosów ustalono listę 40 (po 20 na każdym poziomie edukacyjnym)najbardziej poczytnych książek wśród społeczności szkolnej. Lista książek widnieje na bibliotecznej gazetce. Większość z nich jest dostępna, ale są też tytuły nowości, o które należałoby powiększyć zasoby naszej małej książnicy.
Akcję wyborczą przeprowadziły członkinie kółka bibliotecznego pod kierunkiem pani Bogusławy Fredyk – nauczyciela bibliotekarza.Wiosenny teatrzyk, czyli nauka poprzez zabawę
Biblioteka szkolna jako integralna część szkoły oprócz gromadzenia i udostępniania zbiorów, współpracuje z nauczycielami i wspiera proces edukacyjny. Nauczyciele nauczania zintegrowanego (realizując blok tematyczny ,,Wiosenny teatrzyk’’) omawiali z dziećmi rolę teatru, pracę aktorów, znaczenie rekwizytów, dekoracji sceny oraz dobór kostiumów dla estetyki i właściwego odbioru spektaklu.
Następnie w dniach 26-31 marca 2015r. uczniowie klas pierwszych (a, d, e, f , g, h) uczestniczyli
w zajęciach bibliotecznych, na których wykorzystując rekwizyty wcielali się role różnych postaci literackich i inscenizowali wiersz J. Tuwima ,,Rzepka’’ oraz T. Kubiaka ,,Co się stało z miodem’’. Rekwizyty i zajęcia przygotowała i przeprowadziła pani Bogusława Fredyk. Uczniowie chętnie uczestniczyli w tej nietypowej lekcji oraz angażowali się w jak najlepsze odegranie powierzonych im ról. Przekonali się, że praca aktorów nie należy do łatwych, ale przynosi wiele radości samym artystom jak i widzom. Te niecodzienne zajęcia miały również pokazać dzieciom, że książki mogą odprężyć i dostarczyć rozrywki, a teksty literackie świetnie nadają się do zabawy w teatr.Zmagania młodych recytatorów
16 kwietnia br. w bibliotece Szkoły Podstawowej w Czaplinku przeprowadzono I etap eliminacji w 47 już edycji znanego od lat i cieszącego się w śród uczniów wielką popularnością - Regionalnego Turnieju Recytatorski ego pn. „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne” - 2015 .
Głównym celem Turnieju jest poszerzanie horyzontów myślowych oraz budzenie zainteresowań u dzieci i młodzieży wartościową literaturą oraz propagowanie piękna
i kultury języka polskiego.Przed rozpoczęciem konkursu (członek jury) pani Ewa Tamulewicz przeprowadziła z dziećmi mini warsztaty dobrej recytacji tj. świadomego operowania głosem ze szczególnym naciskiem na prawidłowe oddychanie, dykcję, emisję i ekspresję. Uczestnicy wspólnie
z prowadzącą wykonywali ćwiczenia związane z głosem, artykulacją czy postawą ciała.Następnie 24 uczestników (w dwóch kategoriach wiekowych) recytowało utwory pisarzy polskich i obcych, o dowolnej tematyce. Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom przygotowania i jury w składzie: wicedyrektorzy –Grażyna Juszczyk –Kucza i Izabela Małkowska, nauczyciel bibliotekarz - Bogusława Fredyk i Ewa Tamulewicz – starszy instruktor kulturalno-wychowawczy w CZOK, postanowiło zakwalifikować do II etapu
tj. eliminacji miejsko-gminnych aż 15 osób.- W kategorii ptaszęta polne (klasy I-III) laureatami zostali:
Bernat Dorian kl. ID
Kliszczak Sandra kl. ID
Kucharska Iga kl. ID
Kucharska Kornelia kl. ID
Sapińska Wiktoria kl. ID
Iwanicka Wiktoria kl. IIA
Kowalska Alicja kl. IIA
Swędzikiewicz Oliwia kl. IIA
Cieślik Aleksandra kl. IIB
Mazur Michalina kl. IIB
Sęk Oliwia IIB
Tomaniak Rozalia IIB
- W kategorii ptaki (klasy (IV-VI), laureaci to:
Gabryś Aleksandra kl. VD
Harańczyk Jakub kl. VB
Sęk Maja kl. VIA
Jury gratuluje zwycięzcom i życzy powodzenia na dalszych etapach czterostopniowego Turnieju, mającego swój finał w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.
Organizator
Bogusława Fredyk
Święto książki w bibliotece Szkoły Podstawowej w Czaplinku
Autor: Bogusława Fredyk
Co roku 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
W naszej szkole biblioteka zaplanowała na cały tydzień zajęcia i pogadanki na temat książek i zalet czytania. Grupa dzieci uczęszczających na świetlicę, tego dnia wzięła udział w zajęciach bibliotecznych, na których mogli podziwiać „istne cudeńka” , a były nimi książki zabawki i tzw. przytulanki przeznaczone dla dzieci w różnym wieku.
W dn. 21-24 nauczyciele bibliotekarze zorganizowali dla klas I (A- F) , spotkania czytelnicze, na których uczniowie byli uroczyście pasowani na czytelników biblioteki. Faktem jest, że pierwszoklasiści już od września mogą wypożyczać książki, korzystać z komputerów czy też bawić się. Jednak oficjalne przyjęcie w poczet czytelników odbywa się wówczas, gdy mali uczniowie poznają już wszystkie literki i radzą sobie z trudną jeszcze dla nich sztuką czytania. Na tę okoliczność uczennice z koła bibliotecznego (prowadzonego przez panią B. Fredyk) przygotowały inscenizację pt. „Godzina czarów”. Wcieliły się w role bajkowych bohaterów i mówiły naszym małym widzom jak jest im przykro gdy dzieci nie chcą czytać książek, alboo nie dbają i jakie w związku z tym książki mają życzenia. Uczniowie zostali też zapoznaniz regulaminem biblioteki. W dalszej części udzielali odpowiedzi na zagadki będące sprawdzianem ich wiedzy ze znajomości bajek i popularnych wierszyków. Następnie pierwszoklasiści składali obietnicę, że będą szanować książki i oddawać w terminie.
Tak miłym akcentem kończyły się nasze kwietniowe spotkania z książką.