• Lekturiada

• O lekturach wiemy (prawie) wszystko

Czy lektury muszą być nudne? Wcale nie! Przekonali się o tym uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej w Czaplinku, którzy od marca do maja 2023 roku realizowali projekt edukacyjny pt. „Lekturiada - w poszukiwaniu urody słowa”. Działania te związane były
          z konkursem zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty oraz Książnicę Pomorską
          w Szczecinie.

Z tej okazji wiele się działo:

1. Uczniowie poznali biografie autorów lektur, konteksty historyczne i społeczne wybranych dzieł literackich, świat XIX-wiecznego pisarstwa i drukarstwa. Mieli kontakt ze starodrukami, a nawet podjęli próby czytania tekstów pisanych staropolszczyzną.
          2. Uczniowie wykonywali plakaty reklamujące poszczególne książki, plakaty filmowe, czy też plakaty reklamowe dla firm turystycznych, organizujących wycieczki śladami bohaterów.
          3. Młodsi uczestnicy projektu promowali bajki Ignacego Krasickiego  poprzez ich graficzną interpretację.
          4. Dużym zainteresowaniem cieszyły się „Lektury w pudełku”.
          5. Na ścianach budynków przy ulicy Wałeckiej oraz Słonecznej zawisły ekspozycje uczniowskich wytworów - przestrzenne prace związane z „Mikołajkiem”, „Galeria bohaterów literackich”, jak również „Czy wiesz, że… - ciekawostki o lekturach”.
          6. W czasie lekcji języka polskiego oraz na zajęciach dodatkowych powstawały gry dydaktyczne – „5 sekund o lekturach”, „Kim jestem?” oraz planszowe gry sprawdzające znajomość poszczególnych książek obowiązujących na egzaminie ósmoklasisty.
          7. Przygotowaniu do egzaminu miały też służyć akcje organizowane na terenie szkoły – „Skąd ten cytat?”, „Znajdź książkę o…”, „Kącik mola książkowego”, jak też „Kącik wędrującej książki”.
          8. Uczniowie pracowali rożnymi metodami - leporello lekturowe, wywiady z bohaterami książek, tworzenie ikonek graficznych i wypowiedzi argumentacyjnych.
          9. Powstały klasowe TOP-LISTY lektur, z których wybrano tę jedną ulubioną. Został nią „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett.
          10. Uczniowie naszej Szkoły pokazali, że mają swoje ulubione fragmenty książek, które zaprezentowali w czasie „Szkolnego konkursu głośnego czytania”. Aleksandra Skrzypiec reprezentowała Szkołę w Wielkim Finale Lekturiady w Szczecinie.
          11. Działania nauczycieli – polonistów wsparła także Biblioteka Publiczna w Czaplinku. Jej pracownice zapoznały uczniów ze współczesnymi tendencjami czytelniczymi dzieci
            i młodzieży, jak też przekazały ciekawostki związane z lekturami oraz czasami, w których one powstawały.

Powyższe działania dowodzą, że, jak twierdzi Wisława Szymborska, „Czytanie książek to najwspanialsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Małgorzata Moczarska