• Dzień Życzliwości  - 21 listopada 2022

Obchody Dnia Życzliwości na stałe wpisały się w kalendarz naszych uroczystości szkolnych. W tym roku w ramach tego święta uczniowie klas 1-3 otrzymali od pedagoga żółte balony, które najpierw były kreatywnie ozdabiane, a potem wykorzystane  zostały do zabawy. Po reakcjach uczniów widać było, że sprawiło im to sporo przyjemności. W klasach najmłodszych nasi podopieczni wybierali najbardziej życzliwą osobę, która otrzymywała Order Życzliwości oraz brawa uznania od kolegów i koleżanek. Tego dnia wychowawcy przeprowadzili  zajęcia  na temat życzliwości, w efekcie których powstały klasowe plakaty zachęcające do bycia życzliwym.

Zgodnie z tradycją tego dnia w naszej szkole królował kolor żółty. Kilka dni wcześniej dla najmłodszych ogłoszony został konkurs: „ Najbardziej żółta klasa”, który zwyciężyli wychowankowie Pani Renaty Sobolewskiej. Zgodnie z obietnicą wygrali oni dodatkową lekcję wychowania fizycznego z pedagogiem.

W odchodach Dnia Życzliwości uczestniczył w tym roku także komendant Straży Miejskiej Pan Krzysztof Leśniowski. Spotkał się z uczniami klas trzecich  i rozmawiał z nimi na temat okazywania sobie szacunku oraz życzliwości. Nasz gość wręczał uczniom zakładki z hasłami wprawiającymi w dobry nastrój oraz odblaski. Było nam niezmiernie miło, że poświęcił nam swój czas i świętował z nami ten ważny dla nas dzień.

Drobne upominki: zakładki oraz Ordery Życzliwości wykonali dla nas uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły -  Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2021Roku, którym także bardzo dziękujemy.

Starsi uczniowie tworzyli łańcuchy życzliwości, na których pisali życzenia dla świata oraz siebie nawzajem. W przeważającej większości pojawiały się tam życzenia pokoju, czystego powietrza , dobrych, uśmiechniętych ludzi i końca inflacji.  Uczniowie pisali również miłe zdania, które chcieliby przekazać koleżankom i kolegom lub od kogoś usłyszeć, np. jesteś ładna, jesteś przystojny, lubię z Tobą spędzać czas, miło Cię widzieć, dziękuję za Twoją pomoc. Wszystkie klasy IV-VI stworzyły swój łańcuch. Każdy z nich został ze sobą połączony by utworzyć jeden, pełen dobrych, sympatycznych życzeń dla nas i dla świata. Wśród nich pojawiły się również te pisane w języku ukraińskim i angielskim.

W czasie przerw międzylekcyjnych uczniowie klas VII i VIII także tworzyli łańcuch życzliwości, a także losowali karteczki z miłymi sentencjami, które mogli przykleić na ubranie. Wybrani uczniowie eksponowali żółte plansze z napisami, które zachęcały do bycia życzliwym, np. nie chcę, aby mnie obrażano – nie obrażam, nie chcę, aby mi ubliżano – nie ubliżam, jestem za pokojem, nie chcę być poniżana – nie poniżam, nie stosuję przemocy, itp.

Miło jest obserwować najdrobniejsze nawet przejawy życzliwości wśród naszych uczniów. Mamy nadzieję, wspomniane wyżej wydarzenia przyczyniają się do rozpowszechniania uśmiechu, wrażliwości dobra, miłości i wzajemnej życzliwości.

pedagodzy:  Renata Aleszko

Jolanta Żywica