• Wyróżnienie dla SKC

• WYRÓŻNIENIE DLA NASZEGO SZKOLNEGO  KOŁA CARITAS

8 grudnia 2021r. na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyła się Gala podsumowująca program „Społecznik 2019 – 2021” pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – pana Olgierda Geblewicza. Podczas gali został rozstrzygnięty konkurs „Barwy Wolontariatu na Pomorzu Zachodnim”, który organizowany był przez Stowarzyszenie POLITES. W konkursie tym nasze Koło Caritas otrzymało wyróżnienie za swoją dotychczasową działalność i zaangażowanie w pomoc potrzebującym w gminie i nie tylko. Szkolne Koło Caritas cyklicznie bierze udział w następujących akcjach:

• „Tak, pomagam”- zbiórka żywności przed świętami w czaplineckich sklepach. Zbieramy artykuły spożywcze, które trafiają do najbardziej potrzebujących mieszkańców z gminy Czaplinek,
          • „Zapałka nie ogrzeje” - diecezjalna zbiórka na cmentarzu. Z zebranych datków pokrywamy rachunki za prąd i gaz potrzebującym seniorom.
          •  „Pola Nadziei”. Co roku wspieramy Dom Opiekuńczo - Hospicyjny Caritas  im. Bpa Czesława Domina w Darłowie. Przy kościele zbieramy datki na potrzeby ludzi chorych i umierających w hospicjum.
          • „Kredkobranie” – zbieramy  przybory szkolne dla dzieci i młodzieży mieszkających na Kresach.
          •  „Tornister pełen uśmiechu”. Zebrane przez nas fundusze przekazaliśmy na zakup przyborów i zabawek do świetlicy szkolnej w miejscowości Rundu w Namibii, gdzie pracuje Salezjanin z Czaplinka ks. Jerzy Szurgot.
          • „Drzewo Życia dla Rwandy” – projekt wspierający zwalczanie głodu wśród dzieci tego kraju.
          • „Be(e) Good - z owadami za pan brat” – projekt ekologiczny wygrany   w ogólnopolskim konkursie Caritas Laudato Si. Miał na celu ochronę, przywracanie  i rozszerzanie bioróżnorodności naszego terenu, a także propagowanie przesłania ekologicznego encykliki Papieża Franciszka Laudato Si.
          • „Młodość i doświadczenie to idealne połączenie” – projekt mający na celu integrację środowiska uczniów Szkoły Podstawowej ze środowiskiem Seniorów.

Od wielu lat główną koordynatorką działalności Szkolnego Koła Caritas jest pani Agnieszka Kaczmarek – nauczycielka religii, a opiekunkami wolontariuszy są panie: Grażyna Danis – nauczycielka języka niemieckiego i edukacji dla bezpieczeństwa, Małgorzata Pachciarek – nauczycielka fizyki i geografii oraz Renata Aleszko – pedagog szkolny, socjoterapeuta.